A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Matematik Öğretmenleri / Matematik Uygulamaları / 5. 6. 7. 8. Sınıf Matematik Uygulamaları Dersi Yazılı Soruları

5. 6. 7. 8. Sınıf Matematik Uygulamaları Dersi Yazılı Soruları

Seçmeli matematik uygulamaları dersinde yazılı yapılmalı mı? 1. ve 2. dönem kaç yazılı yapılmalı? 5. 6. 7. 8. sınıf yazılı soruları nasıl hazırlanmalı?

 

Edit: Sitemize gönderilen matematik uygulamaları dersi örnek yazılı sorularına burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Seçmeli matematik uygulamaları dersinde yazılı yapılmalı mı?

Yeni yönetmelikle birlikte 2014 2015 eğitim öğretim yılından itibaren ortaokul seçmeli derslerde yazılı yapılmalı ve ders etkinliklerine katılım puan verilmelidir. (Bakınız: Seçmeli derslerde not verilecek mi yazılı yapılacak mı) Haftada 2 saat işlenen matematik uygulamaları dersi için bir ve ikinci dönemde ikişer yazılı sınav yapılmalı ve en az bir tane ders etkinliklerine katılım notu verilmelidir.

Matematik uygulamaları dersi yazılı soruları nasıl hazırlanmalı?

Matematik uygulamaları öğretim programında 5, 6, 7 ve 8. sınıf matematik uygulamaları dersinde kazandırılması gereken kazanımlar belirtilmiştir.( Bakınız: matematik uygulamaları dersi öğretim programı) Programda 5, 6, 7 ve 8. sınıflar için toplam 21 tane kazanım yer almaktadır. Yazılı soruları bu kazanımlar doğrultusunda sene başında hazırlanan yıllık planlardaki kazanım sırasına uygun bir şekilde hazırlanmalıdır. ( 5, 6, ve 7. sınıf matematik uygulamaları dersi yıllık plan örnekleri )

5, 6 ve 7 .sınıf matematik uygulamaları dersinde öğrenciler için ders kitabı yok. Ayrıca 5. sınıf matematik uygulamaları dersi öğretmenleri için öğretim materyali bulunurken 6 ve 7. sınıf matematik uygulamaları dersi öğretim materyali yok. Hal böyleyken matematik uygulamaları dersinde yazılı soruları hazırlamak oldukça sıkıntılı bir durum.

5. sınıf yazılı soruları kitaptaki etkinliklere benzer şekilde veya etkinlikler değiştirilerek hazırlanılabilir. 6. ve 7. sınıflarda etkinlik kitabı yok, yıllık plandaki kazanımlara uygun etkinlikler hazırlayıp sormak gerekiyor.

Matematik uygulamaları dersinde test sorularından oluşan yazılı sınav yapılabilir mi?

Kişisel fikrim öğretim programında belirtilen ve matematik uygulamaları dersi yıllık planında yer verilen kazanımlara uygun test soruları sorulabilir. Sorulamayacağına dair herhangi bir kısıtlama yok. Özellikle öğretim materyali olmayan 6 ve 7. sınıflarda matematik uygulamaları dersinin amacına uygun test soruları hazırlanıp sorulabilir.

Matematik uygulamaları dersinin amaçları

Dersin genel amacı öğrencilere düzeylerine uygun matematiksel uygulamalar yapma fırsatı vererek matematik bilgi ve becerilerini geliştirirken matematiği sevdirmek ve matematiğe karşı olumlu tutum geliştirmektir.

Bu genel amacın üç bileşeni vardır:

 1. Öğrencilerin aldığı zorunlu matematik dersinin genel amaçlarını desteklemek ve matematiksel deneyimlerini problem çözerek zenginleştirmek ve bu yolla matematiksel bilgilerini derinleştirmektir.
 2. Öğrencilerin problem çözme ve kurma, akıl yürütme, iletişim, matematiksel kavramlar arasında, matematik ve diğer disiplinler arasında ve matematik ve günlük hayat arasında ilişkilendirme ve matematiksel düşüncelerini çoklu gösterimlerle ifade etme becerilerini geliştirmektir.
 3. Öğrencilere matematiği sevdirmek, matematik hakkında doğru değerleri ve problem çözümünde gereken sabrı ve çabayı gösterecek tutumları kazandırmaktır.

https://uses.animalemaleenhancement.com animale Male Enhancement Estados Unidos. ViaKeto pharmacy buy ViaKeto uk.viaketoapple-gummies.com.

5 Yorum

 1. Yazılı soruları hazırlama konusunda verdiğiniz fikirler kendi yorumunuz mu? Verdiğiniz bilgilere nerden ulaştınız? Ne kadar güvenilir? Öğretim programındaki değerlendirme kriterleri ile örtüşmüyor. Hatta yazılı yapmak da öğretim etkinliği ile örtüşmüyor. “Dersin doğası gereği ölçme ve değerlendirmenin çoktan seçmeli sorular, boşluk doldurma, eşleştirmeli sorular, vb. gibi yöntemleri bu derste yararlı olmayacaktır. Öğretmenler daha çok gözlem, performans ödevleri, öz değerlendirme ve grup değerlendirme yöntemleri, öğrenci ürün dosyaları (portfolyo), posterler, dereceli puanlama anahtarı (rubrik) vb. araçları kullanarak öğrencilerin yukarıda örnekleri de verilen bilgi, beceri ve tutumları ve dersin kazanımlarını gerçekleştirme derecelerini belirleyebilirler.” Bu konuda kafam karıştı.

  • Matematik Öğretmeni

   Hocam bakanlığın gönderdiği görüş yazısında yazılı sınav yapılması gerektiği yazılıyor. Burayı tıklayarak bakanlığın görüş yazısına ulaşabilirsiniz. Değerlendirme konusunda dediklerinizde haklısınız hocam. Yazdıklarım şuan ki mevcut durumda (ders ve kılavuz kitapları olmadığından) geçici olarak başvurulabilecek bir yöntem.

 2. emekleriniz için çook teşekkürler çok yararlı oldu

 3. teşekkürler