A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / 7. Sınıf Konu Anlatımları / 7. Sınıf Tam Sayılarla Çarpma ve Bölme İşlemi Konu Anlatımı

7. Sınıf Tam Sayılarla Çarpma ve Bölme İşlemi Konu Anlatımı

7.sınıf tam sayılarla çarpma ve bölme işlemi konu anlatımı içeriği; çarpma ve bölme işleminin sayı doğrusunda gösterimi, pozitif ve negatif sayıların çarpımı ve bölümü hakkında bilgi ve örnek sorular içermektedir.

Öğrenme Alanı: 7.1. Sayılar ve İşlemler

Kazanım: 7.1.1.1. Tam sayılarla çarpma ve bölme işlemlerini yapar

1) İki negatif veya iki pozitif sayının çarpımının sonucu

Aynı işaretli (ikiside pozitif veya ikiside negatif ) iki tam sayının çarpımının sonucu pozitiftir. Diğer bir ifadeyle çarpılan iki sayının işareti aynı ise işlemin sonucu pozitiftir.

2) Biri pozitif diğeri negatif iki sayının çarpımının sonucu

Zıt işaretli ( biri pozitif diğeri neğatif) iki tam sayının çarpımının sonucu negatiftir. Diğer bir ifadeyle çarpılan iki sayının işaretleri farklı ise işlemin sonucu negatif olur.

3) Tam sayılarda çarpma işleminin sayı doğrusunda gösterimi

Yukarıdaki sorunun çözümünde görüldüğü gibi çarpma işlemi sayı doğrusunda gösterilirken 2. sayının değeri kadar adım atılır ve her adımda 1. sayıdaki değer kadar ilerlenilir. (+3) x (+5) işleminde sıfırdan itibaren 3 defa 5 er 5er ilerlenirse +15 sonucu bulunur. İkinci sayı pozitif olduğundan sayı doğrusunda ilerlerken sıfırdan sağa doğru gidilmiştir.

Yukarıdaki örnekte 2. sayı negatif olduğundan sayı doğrusunda sıfırdan sola doğru ilerlenmiştir. ilerlerken 4 defa 3 er 3 er ilerlenmiştir

4) İki negatif veya iki pozitif tam sayının bölme işleminin sonucu

Çarpma işleminde olduğu gibi bölme işleminde de aynı işaretli iki tam sayının bölümünün sonucu pozitiftir.

5) Biri pozitif diğeri negatif iki sayının bölme işleminin sonucu

Zıt işaretli iki tam sayının bölümünün sonucu çarpma işleminde olduğu gibi negatiftir.

Sonuç olarak: tam sayılarla çarpma ve bölme işlemi yapılırken, çarpılan veya bölünen iki sayının işaretleri aynı ise sonucu pozitif işaretleri farklı ise sonuc negatiftir.

(+) x (+) = (+)

(-) x (-) = (+)

(-) x (+) = (-)

(+) x (-) = (-)

6) Tam sayılarda bölme işleminin sayı doğrusunda gösterimi


Bölme işlemi sayı doğrusunda gösterilirken 1. sayının yeri bulunur bulunduğu yerden sıfıra kadar 2. sayının değeri kadar adım adım gidilir. Toplamda atılan adım sayısı işlemin sonucunu verir. Yukarıdaki sorunun çözümünde +15 den başlanarak sıfıra kadar 5 er 5 er ilerlenmiş toplamda 3 adım atılmıştır. Toplam atılan adım sayısı 3 olduğundan +15 in +5 e bölümünün sonucu +3 olmuştur.

Bu örnekte ise -12 den başlanmış sıfıra kadar 3 er 3 er ilerlenmiş, toplamda 4 adım atılmıştır. +12 nin -3 e bölümünün sonucu -4 bulunmuştur.

7. Sınıfta tam sayılarla çarpma ve bölme işlemi konusunu bitirdiğinizde şu soruların cevabını verebiliyor olmanız gerekiyor: tam sayılarla çarpma işlemi nasıl yapılır? tam sayılarla bölme işlemi nasıl yapılır? tam sayılarla çarpma işlemi sayı doğrusunda nasıl gösterilir? tam sayılarla bölme işlemi sayı doğrusunda nasıl gösterilir?

Hemp max lab Gummies Canada Smart Hemp Gummies buy in Canada smarthemp-gummies.com.

Bir Yorum

  1. Biraz daha açık görsel şölenli eğlenceli anlatım ve şenlendirici olmalı ama bilgi içeriği süper ama neşelu olacak içeriğini beğendim