A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Rehberlik / TEOG’da Başarılı Olmanın Yolları (10 Madde)

TEOG’da Başarılı Olmanın Yolları (10 Madde)

Teog’da Başarılı olmanın yolları nelerdir? Başarılı olmak için ne yapılmalı? TEOG sınavına nasıl hazırlanmalı? Nasıl ders çalışmalı? Başarılı olmanın püf noktalarını sizler için maddeler halinde sıraladık. İşte 10 maddede TEOG’da başarılı olmak için ne yapmalıyız sorusunun cevabı

1- Derslere önceden çalışarak gidin

Gelecek derste işleyeceğiniz konuyu önceden çalışarak derse gitmek; konuları daha hızlı ve daha iyi anlamanıza yardımcı olacak ve size zaman kazandıracaktır. Ayrıca çalışmadan gelen arkadaşlarınızla aranızda fark yaratacak, kendinize güveninizi arttıracaktır.

2- Derste not tutun

Not tutmak öğrendiğiniz konuların akılda daha kalıcı hale gelmesini sağlayacaktır. Ayrıca yapacağınız tekrarlar için ve yazılılara hazırlık döneminde size vakit kazandırıp büyük kolaylık sağlayacaktır.

3- Öğrendiklerinizi evde tekrarlayın

Günlük tekrar, o günkü derste işlenen konunun aynı gün içinde yeniden gözden geçirilmesidir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki öğrenilen bilgilerin % 70’i bir saat içinde, % 80’i yirmi dört saatte unutuluyor. Günlük tekrar yapmazsanız öğrendiklerinizin büyük bir kısmını unutursunuz.

4- Bol bol soru çözün

Bir konuyu sadece öğrenmiş olmanız sınavda başarılı olmanız için yetmez, o konuyla ilgili soruları çözebilmeniz, farklı soru tiplerini bilmeniz gerekir. Soru çözmek öğrendiklerinizi kalıcı hale getirir ayrıca konuyu gerçekten öğrenip öğrenmediğinizi anlamanızı sağlar.

5- Çözemediğiniz soruları çözdürün

Çözemediğiniz soruları muhakkak arkadaşlarınıza ya da öğretmeninize çözdürün. Nerede takıldığınızı, nerede yanlış yaptığınızı öğrenin.

6- Devamsızlık yapmayın

Bir sonraki konuyu öğrenebilmek için önceki konuyu iyi anlamınız gerekir. Zorunlu olmadıkça devamsızlık yapmayın. Devamsızlık yapmak zorunda kalırsanız o günkü konuyu muhakkak arkadaşlarınızdan öğrenin.

7- Ders çalışma planı yapın ve plana uyun

Plansız yola çıkan kişi hedefe ulaşmak için zamanını ve gücünü doğru kullanamaz. En kötü plan, plansızlıktan her zaman iyidir. Plan yapmazsanız o günkü vaktinizi hangi derslere çalışmanız gerektiğini, konu mu çalışmanız gerektiğini yoksa soru mu çözmeniz gerektiğini düşünerek zamanınızı boşa harcarsınız. Önceden haftalık planınızı yapın ve planınıza uyun.

8- Verimli ders çalışın

Ders çalışırken 45 dakikada bir 15 dakika ara verin. Dinlenirken dinlen çalışırken çalış. İyi dinleme iyi bir çalışmayı getirir. Dinlenirken sadece dinlenin yani zihninizde konu veya soru olmasın, çalışırken de sadece çalışın zihninizde ders dışında başka bir düşünce olmasın.

9- Haftalık ve aylık tekrarlar yapın

Haftalık ve aylık tekrar yaptığınızda eskiden öğrendiğiniz konular ile yeni öğrendiğiniz konular arasında ilişki kurarsınız. Öğrendiklerinizi unutmaz daha da kalıcı hale getirirsiniz. Ayrıca haftalık ve aylık tekrarlarınızı düzenli yaptığınızda, yazılı ve sözlü sınavlara hazırlanma stresiniz de ortadan kalkar.

10- Derslere ayrı ayrı yöntemlerle çalışın

Her dersin kendine özgü yapısı vardır. Türkçe dersi ile matematik dersine aynı yöntemle çalışamazsınız. Türkçe okuduğunu anlamaya yönelik bir ders iken matematik işlemler yapmayı gerektiren bir derstir. Türkçe öğretmenine sorarsanız size bol bol kitap okumanızı tavsiye edecektir. Matematik öğretmeniniz de farklı kaynaklardan çalışıp bol bol farklı soru tipi çözmenizi tavsiye edecektir. Öğretmeninizden o derse nasıl çalışmanız gerektiğiyle ilgili tavsiyeler alın ve o tavsiyelere uyun.

Bonus: TEOG matematik sınavında hangi konudan kaç soru çıkacak

https://countertopscolumbia.com granite countertop dealers - granite dealers near me.

2 Yorum

  1. bence çok güzel şeyler söylemiş ama bence en önemlisi bunları belirli bir düzenle yapıp-çözdüğünüz sorular gitgide arttırın…..
    HERKE BAŞARILAR DİLERİM…………İNŞALLAH İSTEDİĞİNİZ PUANI ALIRSINIZ………..