A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Popüler Matematik / Asal Sayılar / Eratosten Kalburu Nedir, Ne İşe yarar, Hangi Amaçla Kullanılır

Eratosten Kalburu Nedir, Ne İşe yarar, Hangi Amaçla Kullanılır

asal_sayilari_bulma

Eratosthenes (Eratosten) Kalburu nedir, ne işe yarar, hangi amaçla kullanılır? Eratosten Kalburu ile Asal Sayılar nasıl bulunur? Eratosthenes kimdir? Eratosten’in hayatı hakkında bilgi

Eratosten Kalburu nedir? Ne İşe Yarar

Matematikçi Eratosthenes asal sayıları bulmak için basit bir yöntem geliştirmiştir. Bu yöntem Eratosten kalburu (İngilizce: Eratosthenes) olarak bilinir. Matematikte Eratosthenes kalburu asal sayıların seçilmesinde temel yöntemdir. Bu yöntem asal sayıları bir sınır olmadan bulabilmeyi sağlar.

Eratosten Kalburu Hangi Amaçla Kullanılır

Eratosthenes kalburu (Eratosten kalburu) belirli bir tamsayıya kadar yer alan asal sayıların bulunması için kullanılan bir yöntemdir. Aşağıda birden yüze kadar olan asal sayıların eratosten kalburu ile nasıl bulunacağı anlatlmıştır.

Birden yüze kadar sayıların yer aldığı yüzlük tablosu çizin

1. Adım 1’in üzerine çarpı atın

2. Adım: 2’yi yuvarlak içine alın, 2’nin katlarının ( 4, 6, 8, 10, 12 … ) üzerine çarpı atın.

3. Adım: 3’ü yuvarlak içine alın, 3’ün katlarının ( 6, 9, 12, 15 … ) üzerine çarpı atın.

4. Adım: 5’i yuvarlak içine alın, 5’in katlarının ( 10, 15, 20, 25 … ) üzerine çarpı atın.

5. Adım 7’yi yuvarlak içine alın, 7’nin katlarının ( 7, 14, 21, 28 … ) üzerine çarpı atın.

Bu işlemler bittiği zaman çarpı atılmamış sayıları yuvarlak içine alın. Yuvarlak içine aldığınız sayılar asal sayılardır. Yuvarlak içinde kalan sayılar: 2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 23, 29, 31, 37, 41, 43, 47, 53, 59, 61, 67, 71, 73, 79,83, 89, 97.

Eratosten Kalburu ile Asal Sayılar’ı bulma Animasyonu

Aşağıdaki animasyonda eratosten kaburu ile Asal Sayıların nasıl bulunduğunu izleyebilirsiniz

Asal sayılar hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın

Eratosthenes (Eratosten) kimdir? Eratosten’in hayatı hakkında bilgi

Doğum: MÖ 276 Kirene, Libya

Ölüm: MÖ 194 İskenderiye, Mısır

Meslek: Filozof, coğrafyacı, kütüphaneci, şair ve mucit

Yunan matematikçi , coğrafyacı, astronom ve filozoftur.

Eratosthenes, geography (Türkçeye Arapça üzerinden Yunancadan geçen coğrafya) kelimesini kullanan ilk kişidir ve coğrafya biliminin temellerini atmıştır. Ayrıca enlem ve boylam sistemini icat etmiştir. Dünyanın çevresini hesapladığı bilinen ilk insandır. Dünyanın çevresini stadyum uzunluk birimine göre dikkate değer bir doğruluk ile hesaplamıştır. Bunun yanında eksen eğikliğini hesaplayan da ilk kişidir (yine dikkate değer bir doğrulukla), Dünya’nın Güneş’e olan uzaklığını tam olarak hesaplamış ve 29 Şubatı kullanarak takvimde ortaya çıkan senkronizasyon problemini ortadan kaldırmıştır. Coğrafi ve kartografik bilgilerini kullanarak paralel ve meridyenler ile yapılmış ilk Dünya haritasını çizmiştir. Ayrıca Eratosthenes bilimsel kronolojinin kurucusudur ve Truva’nın fethinden Büyük İskender’e kadar yaşanan edebi ve politik olayları saptamak için çalışmalar yapmıştır. Suda tarihi ansiklopedisine göre dünya ikincisi olduğuna inandığı için Eratosthenes’e aynı dönemde yaşayan insanlar Yunancanın 2. harfi olan Beta lakabını takmışlardır.

Eratosthenes, günümüzde Libya sınırları içinde bulunan Kirene şehrinde doğmuştur. Tarihi tam olarak bilinememekle birlikte MÖ 276 ile MÖ 273 yılları arasında doğduğu tahmin edilmektedir. Yüksek öğrenimi için Atina’ya gitmiştir. Atina’da Kireneli Lysanias’den dil bilgisi, Sakız Adalı Ariston’dan Stoa felsefesi ve Arkesilaos’dan Platon Felsefesi alanlarında eğitim görmüştür. Başta etik ve gereksiz bilimsel çalışmalar yaptığını düşündüğü Aristo’nun üzerinde büyük bir etkisi olduğu anlaşılmaktadır. Hayatı boyunca felsefeye Platocu bir yaklaşımla bakması bunu kanılar niteliktedir. Eratosthenes’in ünlü bilgin Kireli Callimachus’un öğrencisi olduğu söylenir ancak bu bilgi pek güvenilir değildir. Kinisist felsefeci Bion von Borysthenes veArkesilaos’un öğrencisi Apelles von Chios etkilendiği diğer filozoflardır. Kıbrıslı Zenon ile öğrenci-öğretmen ilişkisi iddiası ise kronolojik olarak problemlidir.

Eratosthenes, iyinin ve kötünün tüm milletlerde olduğuna inanar ve Aristo’nun “insanlık ikiye ayrılır Yunanlar ve Barbarlar” düşüncesini eleştirmiştir.

Tahminen MÖ 245 yılında Ptolemaik kralı Eratosthenes’i başkent İskenderiye’ye getirtti. Eski dönemin eğitim ve bilim merkezi olan İskenderiye Kütüphanesi’nde baş kütüphaneci olarak görevlendirildi.

Eratosthenes hakkında bu noktadan sonra güvenilir kaynak bulunmamakla birlikte ölene kadar kütüphanecilik görevini sürdürdüğü söylenmektedir. Ölümü ile ilgili değişik bilgiler bulunmaktadır. Bizans döneminde yazılmış Suda ansiklopedisinde (ölümünden yaklaşık 11 yüzyıl sonra yazılmış) yemek yemeyi reddederek açlıktan öldüğü yazmaktadır. Ölmeden bir süre önce kör olduğu bilinmektedir. Eratosthenes Hiç Evlenmemiştir.

7 Yorum

  1. aradığımız her dosyayı rahatlıkla güncel olarak bulabilidiğimiz harika bir eğitim sitesi. emeği geçen herkese tek tek teşekkürler

  2. Ödevim için çok yardımcı oldu.Hazırlayan kişiye teşekkür ederim… 🙂

    • 6.sınıfa hazırlık yapmam için yardımcı oldu pi sayısı asal sayıları hepsini öğrendim bu site sayesinde size çok teşşkr ederim ve sizin sayenizde öğrendim

  3. Çok yardımcı oldu proje odevime sağolun😀😀

  4. isim gerekmez

    Bu Soru Benim Sosyal Proje Ödevimdi 😀 😀 😀

  5. çok sagolun sizin sayenizde maematik proje odevim biti

  6. Sağolun ama keşke biraz daha uzun olsaydı