A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Ortaokul / Seçmeli Derslerde Not Verilecek Mi? Yazılı Sınav Yapılacak Mı?

Seçmeli Derslerde Not Verilecek Mi? Yazılı Sınav Yapılacak Mı?

Temel RGBSeçmeli derslerde not verilecek mi? nasıl not verilecek? seçmeli derslerde yazılı sınav yapılacak mı? seçmeli derslerde puanlama nasıl olacak? ders etkinliklerine katılım notu verilecek mi?

 

Seçmeli derslerde not verilecek mi?

2012-2013 eğitim öğretim yılında 4+4+4 sistemine geçilmesiyle birlikte ortaokullarda seçmeli dersler okutulmaya başlandı. 2012-2013 ve 2014-2015 eğitim öğretim yıllarda seçmeli derslerden not verilmedi. Bu yıl yani 2013-2014 eğitim öğretim yılının başında (26 Temmuz 2014) ilköğretim kurumlar yönetmeliği değişti. Yeni yönetmelikte yer alan bir madde seçmeli derslerde not verilmesini zorunlu kılıyor.

İlgili madde

(3) Öğrencilere, her dönemde seçmeli dersler dâhil bütün derslerden en fazla beş defa olmak üzere ders etkinliklerine katılım puanı verilir.

2014 – 2015 eğitim öğretim yılından itibaren seçmeli derslerde not verilecek ve verilen not öğrencilerin yıl sonu puanlarına etki edecek.

MEB okul öncesi ve ilköğretim kurumları yönetmeliğine burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz

Seçmeli derslerde yazılı sınav yapılacak mı?

Yeni yönetmeliğindeki yukarıdaki madde tartışmalara neden oldu. Maddede seçmeli derslere ders etkinliklerine katılım puanı (sözlü notu) verilir deniliyor, yazılı sınav yapılıp yapılmayacağına açıklık getirmiyordu. Bu maddeye dayanarak kimi eğitimciler sadece ders ve etkinliklere katılım puanı verileceğini yazılı sınav yapılmayacağını savunuyordu. Bazı eğitimcilerde yazı sınavı yapılması gerektiğini savunuyordu. Kamuoyunda bu konun çok tartışılması üzerine MEB seçmeli derslerin puanla değerlendirilmesi konulu bir yazı yayınladı ve seçmeli derslerde yazılı sınavı yapılması gerektiğini belirtti. Yazıda açıkça seçmeli derslerde yazılı sınavı yapılması gerektiği vurgulanıyor.

MEB’in seçmeli derslerin puanla değerlendirilmesi konulu yazısından alıntı

Bilindiği üzere ilgi Yönetmeliğin 22 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde; “Haftalık ders saati üç ve üçten az olan derslerde iki, üçten fazla olan derslerde ise üç sınav yapılır. Sınavların zamanı, en az bir hafta önceden öğrencilere duyurulur. Bir sınıfta/şubede bir günde yapılacak sınav sayısı 8 inci sınıfta üçü, diğer sınıflarda ikiyi geçemez. sınavların süresi bir ders saatini aşamaz.”, üçüncü fıkrasında “Öğrencilere, her dönemde seçmeli dersler dâhil bütün derslerden en fazla beş defa olmak üzere ders etkinliklerine katılım puanı verilir.” hükmüne yer verilmiştir.

Aynı maddenin dördüncü fıkrasında ise “Rehberlik ve sosyal etkinlikler puanla değerlendirilemez.” denilmektedir.

Yukarıda sözü edilen 22 nci maddenin bir bütün olarak değerlendirilmesinden de anlaşılacağı üzere; ilkokul 4 üncü sınıf ile ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında Rehberlik ve Sosyal Etkinlikler dışındaki tüm derslerden (seçmeli dersler dahil) öğrencilerin sınava tabi tutulması ve puanla değerlendirme yapılması gerekmektedir.

 

Yeni yönetmelik ve MEB’in yazısından açıkça anlaşılmaktadır ki; 2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren seçmeli derslerden not verilecek ve yazılı sınav yapılacak.

26 Yorum

 1. sınav diyor.yazılı sınav demiyor

  • tek soru:
   resim, teknoloji tasarım, müzik vb. derslerde yazılı yapılıyor mu ki?

   • Uygulama gerektiren derslerde yazılı sınav yapılmasa da uygulama sınavı yapılmalı. Bazı derslerde uygulama yok , örneğin matematik. Bu gibi derslerde yazılı sınav yapılması gerekiyor. Dersten derse farklı yorumlanabilir.

  • yazılı olacak fakat 2.dönem e-okul seçmeli ders bölümü oluşacak bu dönem e-okul a girilmeyecektir dönem bitti sayılır ben ders içi etkinliklerde veriyorum seçmeli derslerde bu not eğitmenlere serbest bırakılmıştır ben verdim ama yönetim bilgi sisteminde yer olmadığı için bir kağıda notları yazıyorum karneler hazırlanmadan önce milli eğitim bakanlığına gidecek 1.dönem böyle 2.döneme yeni bir güncelleştirme daha olacak ve seçmeli ders notları bölüm o zaman açılacaktır.

   • Değerli hocam seçmeli dersler için yazılı notu alanı açık biz verebiliyoruz. okul idareniz kontrol etmelidir. sadece sınav tarihi girerken kayıt görünmüyor ancak kaydedip velilere sms mesajı yollanıyor. Ben etkinliklere dayalı bir sınav yaptım ve e-okul sistemine girdim. Ayrıca ders içi notu da verilecek bizi bu şekilde bilgilendirdiler.

 2. yakup bey
  sorum size değildi bu arada , size cevap yazmışım yanlışlıkla

 3. TUBA SAMANLIOĞLU

  Seçmeli derslerden sınav yaptık istedikleri gibi ama bu sınav sonuçlarının yazılacağı e okul sisteminde bir bölüm yok. Yazılılar elimizde şişti 🙂 Kaldı ki ders etkinliklerine katılım puanını yazacak yer yok.

  • Matematik Öğretmeni

   İdareniz e-okulda seçmeli ders belirleme ve ders öğretmeni atama işlemi yapmamıştır. Bu işlemler yapıldıktan sonra seçmeli dersler için de zorunlu dersler gibi ders notu giriş ekranı açılacaktır. İdarenizle görüşün.

   • Karnede etkiliyor mu secmeliler takdir almada 100 de kaç etkili

    • Evet karnede seçmeli ders etkiliyor çünkü masela tesekkur veya taktir alacaksın ama puanın yetmiyor seçmeli dersler sayesinde ortalamanın yükseliyor.iste bu yüzünden önemli seçmeli dersler

 4. Of bide bu sınav çıktı başımıza yeter ya seçeli sınavda neyin nesi bıktım sınavlardan off..

  • Evet karnede seçmeli ders etkiliyor çünkü masela tesekkur veya taktir alacaksın ama puanın yetmiyor seçmeli dersler sayesinde ortalamanın yükseliyor.iste bu yüzünden önemli seçmeli dersler

 5. ben fen bilimleri öğretmeniyim seçmeli derslerde sınav değilde ders etkinliklerine katılım notu olsaydı iyi olurdu ben sınavımı yaptım ama milli eğitim bakanlığı yönetim bilgi sisteminde seçmeli ders notu bölümüne yer verilmemiştir ne yapacağız???

 6. peki kaç sınav olunacakk ?

 7. Adi ustunde secmeli biz cocugumuz daha ii anlasin diye en zor dersleri sectik ortalamayi etkiledigini soyleyende olmadi kafalarina gore yonetmelik cikariyorlar bu yonetmeligi imzalyan vatandas velilere teblig etmeden kafana gore yayinliyor ve uyguluyosun once sana secmeli egitim lazim yazik valla

 8. İyi akşamlar arkadaşlar müzik dersinde yazılı sınav olma şartı var mı bu konuda net bilgi verebilir misiniz…uygulama dersi olduğu için tereddütteyim uygulama sınavı yeterli olmaz mı?acil cevap yazarsanız memnun olurum…

 9. cocuklarımızn geleceği ile oynamaya doymadınız haram olsun haklarımız size

 10. Gerçekten yeter artık. Biz normalde olan zorunlu dersleri daha da iyi yapmaya, düzeltmeye çalışıyoruz. Bunların yaptıkları işe bak. 7.sınıftayım fakat şimdiye kadar seçmeli derslere not girilmedi. Sırf seçmeli derslere daha çok önem verilsin diye mi bunlar? Seçmeli dersler ise notumuzu bir hayli kötü yapıyor. Öğretmenler zaten adam gibi not vermiyor. Bununla birlikte de artık Takdirname hayal olur.

 11. COK SACMA AMA İYİ YONLERİ DE VAR Bİ İNTERNET SİTESİNDEN NOTUMU HESAPLADİGİMDA 83 CİKİYOR AMA EGER SECMELİ GİRERSE 85 VEYA 86 YA CİKABİLİR AMA KOTU YANİ DA TAM TERSİ OLABİLCEGİ İHTİMALİ VE BİZİM E OKULUMUZDA ONA GORE BİR YER AYRİLMİS SİZDE BASİL YOK ANLAMADİM ? BENCE HOS BİR UYGULAMA

 12. 7.sınıfta oğlum seçmeli zeka oyunları dersini seçti .adı üstünde oyun dersi.öğretmen sadece oyun oynatarak (sudoku) yazılı falanda yapmadan sınıfta öğrencilere kafasına göre 70-80 -83 diye not veriyor.yazık günah çocuk teşekkür alıyor 2 puanla takdiri kaçırıyor.seçmeli dersi 83.böyle saçma birşey olabilirmi.şikayet etsem acaba bu öğretmen yazılı diye ne çıkaraxak merak ediyorum.çocukların emeğine yazık

 13. MİLLI EĞITIM MÜDÜRLÜĞÜ ndeki yapılan değişiklikler en çok öğrencileri etkiliyor. Seçmeli Derslerde öğrenciler güzel faaliyetlerde bulunuyor fakat bu derslerden karneye not olarak yansıması öğrencileri çok fazla etkiliyor. Çünkü bazı öğretmenler dersleri sevdireceğıne NOT la çocukların gözünü korkutuyor. Peki o zaman bu seçmeli derslerden öğrenciler not alırken bana göre bu yanlış öğrenciler diğer derslerde çok başarılı iken sırf öğretmen açıkcası kendi egosunu tatmin için notları düşük verebiliyor. Aslında seçmeli derslerde öğrenciler öğretmenlere not verseler o derse giren öğretmenlere o zaman öğretmenler kendi egoları için öğrencileri zor durumda bırakmazlar. (Tabi bazı öğretmenleri bu konunun dışında tutuyorum)

 14. yavrum 5 sınıfta okuyor herkez müzik resim beden alırken bız ana dersleri seçtik herkezi iyi etkilerken bizi kötü etkiledı onlaeınki 100 ken biz 85 altı oldu bana gore secmeli dersleri sözlü notu olarak kullanmalılar boyle çocuklara haksızlık oluyor…. z

 15. 6.sınıf öğrencisi benimoğlum.Seçmeli olarak ingilizce matematik aldık.Sırf cocuk dahada pekiştirsin derslerine etkili olsun diye sonradan bu not sistemi çıktı yazık zihniyete bakarmısınız.Basit dersleri alan 3 dersten oldukça belgeyi kolaylaştırıyor.Ama zor dersler haftada iki saat alan cocuk sınıfta zaten bu derslerden sıkıntı çekiyor.Destek olsun diye düşünüyor.Yazık yine notla köşeye sıkıştırılıyor.Değişen bişey yok olan yine bu derslere ihtiyacı olan cocuklara oldu.Eminimki birdahaki senelerde zor olan dersleri değil uyanık olan basit ,cocukları bunatmayan dersleri seçer.Yine destek yerine hayal kırıklığı boşuna zaman kaybı sadece bence seçmelileri isteyen öğrenci alsın .Bütün öğrencileri kapsamasın gerçekten boşuna zaman kaybı önümüzdeki sene eminimki kimse ana dersleri istemiyecek sadece o dersleri çok yüksek olan oda sıniflarda 3 ila beş kişi gerisi diğer derslere yönelecek.Özellikle ben oğlumun hemen seçmelilerini değiştirecem.En basit kafa yormayan sınavları ağır olmayan desleri seçeceğiz.Çünkü ,sınavlardan bişey vermeden istemelerinden notlardan bıktık.

 16. Merhaba ben bu sene yani 2015-2016 eğitim yılında 8. sınıfıma başlayacağım geçen sene seçmeli derslerimizi seçtik.Peki sınav olacak mı? Lütfen olmasın çünkü bu sene TEOG adlı ortak sınavımız var ve olursa bizim için çok zor olacak…

 17. Gerçekten çok zordu inşallah teog seçmeli sınavları etkilesin…..

 18. Arkadaslar sec.bilim uygulamalari yazili sinavlarinda sorularin okunma asamasinda sinav kagitlarini tek tek puan olarak yazmak zorundamiyiz.zumre baskanlari toplantisinda sadece notunu yazabilirsiniz diye bisey duymustum.Yani kagitlarin tek tek okunmasida bi is yuku sonucta.Ben 5.6.7. Siniflarin butun kagitlarini okumak durumundayim sonucta.